Dzemdes vēzis

Medicīniskās redaktores:
Dr. Elīna Cimbolineca, staru terapeite,
Liepājas reģionālā slimnīca
Dr. Alīna Puzanova, onkoloģe ķīmijterapeite,
Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca 
Paciente - redaktore: Olga Valciņa
Gita, dzīvo ar vēža pieredzi:
“Dzemdes vēzis bija manai vecmāmiņai un mammai. Protams, apzinājos, ka tas var būt arī man, taču,  kad tas skāra arī mani, biju izmisusi.  Labi, ka to izdevās atklāt 2. stadijā, sekoja operācija un staru terapija. Tagad ar satrauktu sirdi apmeklēju  katru no regulārajām pārbaudēm, vai tik tas nebūs atgriezies. Ir labi. Esmu aizgājusi pensijā, palīdzu audzināt mazbērnus, strādāju savā dārzā, lasu. Dzīve turpinās. Ja varētu  atgriezt  gadus atpakaļ, ko es darītu citādāk? Mēģinātu mazināt savu svaru,  kas man ir liels un kas ir viens no šī vēža riska faktoriem.  Savām meitām piesaku, lai nebaidās pēc iespējas biežāk apmeklēt ginekologu. Sevi ir jāsargā."

Dzemdes vēzis ir ļaundabīgs audzējs, kas sākas dzemdes gļotādā – endometrijā.  Biežākie dzemdes vēža simptomi ir netipiska asiņošana (starp mēnešreizēm, mēnešreižu laikā, pēc menopauzes iestāšanās), arī citi netipiski izdalījumi vai sāpes iegurnī.

Agrīnās stadijās (I un II) audzējs atrodas tikai dzemdē, savukārt vēlīnākās stadijās (III un IV) slimība jau ir progresējusi, izplatoties uz blakus esošajiem audiem vai citiem orgāniem. Dzemdes vēža diagnosticēšanas pamats ir ultrasonogrāfiski izmeklējumi un biopsija, noņemot nelielu audu paraugu tālākai izmeklēšanai ar mikroskopu. Diagnozes precizēšanai lietderīgas metodes ir arī  datortomogrāfija vai magnētiskā rezonanse.

Šī vēža ārstēšanā vienlīdz liela nozīme ir gan ķirurģiskajai ārstēšanai, gan medikamentozajai terapijai (ķīmijterapijai, hormonterapijai, imūnterapijai un mērķterapijai), gan staru terapijai – vislabākais rezultāts tiek panākts, šīs metodes kombinējot. Lielākā daļa dzemdes   vēža riska faktoru ir saistīti ar palielinātu sievišķā dzimumhormona estrogēna daudzumu organismā, kas liek augt un dalīties dzemdes šūnām.

Dzemdes vēža risks palielinās līdz ar vecumu, to palielina arī aptaukošanās, atsevišķas ginekoloģiskās slimības, vēža gadījumi ģimenē, iedzimtība. Iespēju saslimt samazina veselīga svara uzturēšana un pietiekama fiziskā aktivitāte, aizsargājoša iedarbība ir arī kombinēto orālo kontracepcijas līdzekļu (satur gan estrogēnu, gan progesteronu / progestīnu) lietošanai.

Simptomi

Visbiežākā dzemdes vēža pazīme ir vagināla asiņošana – pirmsmenopauzes vecuma sievietēm tā var būt asiņošana starp mēnešreizēm vai netipiski spēcīga asiņošana mēnešreižu laikā, savukārt pēcmenopauzes vecuma sievietēm jāpievērš uzmanība jebkurai asiņošanai vai izdalījumiem no maksts.

Cēloņi un riska faktori

Precīzi dzemdes vēža cēloņi pagaidām nav noskaidroti, taču ir zināmi vairāki riska faktori, kas ievērojami palielina varbūtību saslimt ar šo audzēju.

Diagnostika

Klīniskās izmeklēšanas laikā tiek tiek noskaidrota detalizēta pacienta līdzšinējo saslimšanu vēsture un veikta pacienta apskate: manuāli izmeklēta dzemde, maksts, olnīcas un taisnā zarna, tiek  veikta arī krūšu dziedzeru apskate.

Stadijas

Dzemdes vēža stadiju noteikšanai līdztekus lieto FIGO klasifikācijas sistēmu, kas izstrādāta tieši ginekoloģiskās sistēmas audzējiem, un TNM stadiju klasifikācijas sistēmu.

Dzīvildze

Dzīvildzes jeb izdzīvotības rādītāji dzemdes vēzim ir salīdzinoši labi, it sevišķi, ja vēzis tiek laikus atklāts. Šos rādītājus ietekmē arī vecums, kopējais veselības stāvoklis un citi apstākļi.

Ārstēšana

Plānojot dzemdes vēža ārstēšanu, ņem vērā vēža stadiju (t. i., audzēja lielumu, metastāžu klātbūtni), pacienta vecumu, vispārējo veselības stāvokli un blakusslimības, kā arī faktorus, kas norāda uz audzēja agresivitāti un atkārtošanās iespējamību.

Profilakse

Dzemdes vēzim, atšķirībā no dzemdes kakla vēža, nav efektīva skrīninga. Taču var būt gadījumi, kad dzemdes vēzis tiek atklāts dzemdes kakla vēža skrīninga laikā.54