Finansiālais atbalsts

Undīne, dzīvo ar vēža pieredzi:
"Tas ir mīts, ka vēža ārstēšanu sedz valsts un tā pacientam ir bez maksas. Patiesībā ar vēzi slimot ir ļoti dārgi. Es nerunāju par pacienta iemaksām vai par citiem ar diagnostiku, manipulācijām saistītiem maksājumiem gadījumos, kad beigušās valsts kvotas. Tie ir papildus medikamenti, uztura bagātinātāji un vitamīni, kas veicina atlabšanu un pacientam jāiegādājas par savu naudu. Tāpat arī izmaksas par fizioterapeita, psihoterapeita pakalpojumiem, kādām ārpuskārtas analīzēm. Tas viss maksā un maksā dārgi, ja cilvēks, kurš piedzīvo vēža diagnozi, grib darīt maksimālo savas veselības un dzīvības labā."

Darbnespēja

Onkoloģiskas diagnozes gadījumā jāzina, ka slimības naudas un slimības pabalsta aprēķina kārtība un apmērs ir tieši tāds pats kā ikvienai sociāli apdrošinātajai personai, kurai ārsts ir izsniedzis darbnespējas lapu (DNL).1

Invaliditāte

Ja onkoloģiska slimība norit smagi un rodas nopietni veselības traucējumi, kas apgrūtina fiziskās, garīgās spējas, darbspējas un pašaprūpi, var tikt noteikta invaliditāte. Tas sniedz iespēju saņemt valsts finansiālu atbalstu (invaliditātes pensiju un/vai pabalstus), dažādus pakalpojumus (piemēram, asistenta pakalpojumu pašvaldībā, stāvvietas karti), atvieglojumus (piemēram, iedzīvotāju ienākuma nodokļa, braukšanas maksas atvieglojumu sabiedriskajā transportā atvieglojumu). Viens no galvenajiem finansiālajiem atbalstiem darbspējīgajā vecumā ir invaliditātes pensija.

Veselības apdrošināšana

Saslimstot ar onkoloģisku slimību, daudziem rodas jautājums – vai un kā darbojas cilvēka rīcībā esošā veselības apdrošināšanas polise, kas gādāta par paša vai darba devēja līdzekļiem.

Ziedojumu vākšana

Ja valsts atbalsts ārstēšanai nav pieejams, bieži vienīgā izeja slimajam cilvēkam šādā situācijā ir lūgt līdzcilvēku atbalstu. Labdarības organizācijas "ziedot.lv" teju ik nedēļu saņem vēža pacientu zvanus ar jautājumiem, kādas ir iespējas ārstēties ārzemēs.