Dzemdes kakla vēzis

Medicīniskā redaktore: Dr. med. Gunta Purkalne,
onkoloģe ķīmijterapeite, Rīgas Stradiņa universitātes
Iekšķīgo slimību katedras profesore
Paciente - redaktore: Olga Valciņa
Daiga, dzīvo ar vēža pieredzi:
"Meitenes! Dzemdes kakla vēža diagnoze nāk kā auksta šalts, pārsteidz nesagatavotu. Pirmā doma – tas  nenotiek ar mani. Bet galvenais izdarīt visus soļus, ko rekomendē ārsts, kuram uzticies. Nav viegli, brīžiem nolaižas rokas – gaidīt rezultātus, operācija ar visām izrietošajām sekām, starošana, kad uz to ej vairākas nedēļas katru dienu kā uz darbu. Arī laiks, kad jāiet uz kontrolēm, ir grūts. Nav viegli, bet galvenais ticēt! Bet ir arī pozitīvās lietas. Šajā laikā pārdomā dzīves būtību, atrodi nezināmus spēkus sevī, lai varētu tālāk dzīvot, mīlēt un “izgaršot” katru dienu kā dzimšanas dienas kūku!"

Dzemdes kakla vēzis ir viens no biežāk sastopamajiem vēža veidiem, taču, salīdzinot ar daudzām citām onkoloģiskajām slimībām, tas ir ļoti veiksmīgi ārstējams, ja vien tiek pietiekami laicīgi atklāts.

Šis ļaundabīgais audzējs sākas dzemdes kaklā jeb sašaurinājumā starp dzemdi un maksti. Dzemdes kakla vēža simptomi nereti parādās tikai vēlīnās slimības stadijās, visbiežākās pazīmes – netipiska asiņošana (piemēram, starp mēnešreizēm, pēc dzimumakta vai pēc menopauzes iestāšanās), sāpes iegurnī, sāpes dzimumakta laikā, neparasti izdalījumi no maksts. Dzemdes kakla vēža diagnostika balstās uz kolposkopijas izmeklējumiem un biopsiju (neliela audu parauga noņemšana tālāku mikroskopisku izmeklējumu veikšanai), diagnozes precizēšanai izmanto arī rentgenu, datortomogrāfiju, magnētisko rezonansi vai PET (pozitronu emisijas tomogrāfiju).

Agrīnas dzemdes kakla vēža stadijas (0 un I) nozīmē, ka audzējs atrodas tikai dzemdes kaklā, savukārt vēlākās stadijās (II, III un IV) slimība ir progresējusi, izplatoties blakus esošajos audos vai attālākos orgānos. Šim vēzim ir arī  vairākas pirmsvēža stadijas, kuras var atklāt dzemdes kakla vēža skrīninga izmeklējumu laikā un kuru ārstēšana parasti ir ļoti efektīva, nesāpīga un viegli panesama.

Dzemdes kakla vēža ārstēšana atkarīga no stadijas un vēža veida: agrīnās stadijās ārstēšanas pamats ir ķirurģija, vēlākās stadijās – arī ķīmijterapija, staru terapija, mērķterapija. Dzemdes kakla vēzi gandrīz vienmēr izraisa inficēšanās ar cilvēka papilomas vīrusu (CPV), risku saslimt palielina liels seksuālo partneru skaits, novājināta imūnsistēma, dzemdes kakla vēža gadījumi ģimenē, kā arī smēķēšana. Visefektīvākais veids, kā novērst dzemdes kakla vēzi, ir vakcinēšanās pret cilvēka papilomas vīrusu, kā arī regulāra skrīninga izmeklējumu veikšana.

Simptomi

Agrīnam dzemdes kakla vēzim bieži nav nekādu pazīmju. Vēzim progresējot, var parādīties šādi simptomi:

Cēloņi un riska faktori

Lielāko daļu dzemdes kakla vēža gadījumu izraisa cilvēka papilomas vīruss (CPV), kas rada sākotnējos bojājumus dzemdes kakla šūnās. Inficēšanās ar CPV notiek seksuāla kontakta ceļā, un parasti tam nav izteiktu simptomu. CPV ir ļoti izplatīts, un lielākā daļa seksuāli aktīvu cilvēku saskaras ar šo vīrusu savas dzīves laikā.

Diagnostika

Klīniskās izmeklēšanas laikā tiek tiek noskaidrota detalizēta pacienta anamnēze (līdzšinējo saslimšanu vēsture) un veikta pacienta apskate: manuāli izmeklēts dzemdes kakls, maksts, taisnā zarna, ārējie dzimumorgāni.  

Stadijas

Dzemdes kakla vēža stadijas tiek klasificētas pēc FIGO (Starptautiskā Ginekologu un dzemdību speciālistu federācija, Federation Internationale de Gynecolgie et d'Obstetrique) stadiju noteikšanas sistēmas, kas izstrādāta tieši ginekoloģiskās sistēmas audzējiem. Līdztekus FIGO klasifikācijai tiek izmantota TNM sistēma, kurā T raksturo audzēja izplatību, N  – reģionālo limfmezglu stāvokli jeb metastāžu esamību/neesamību reģionālajos limfmezglos, savukārt M  – attālu metastāžu esamību/neesamību. Dzemdes kakla vēzim ir četras stadijas, kuras apzīmē ar romiešu cipariem no I līdz IV – jo mazāks stadiju apzīmējošais skaitlis, jo vēlīgāka audzēja ārstēšanas prognoze.

Dzīvildze

Dzemdes kakla vēža 5 gadu dzīvildzes (nodzīvotie gadi pēc diagnozes atklāšanas) rādītājs ir atkarīgs no dažādiem faktoriem, piemēram, no vēža stadijas, dzemdes kakla vēža veida, vecuma, vispārējā veselības stāvokļa un no tā, vai vēzis ir nesen diagnosticēts vai ir recidivējis.

Ārstēšana

Neārstēts primsvēža stāvoklis jeb cervikāla intraepiteliāla neoplāzija (CIN) var turpināt attīstīties un pārtapt dzemdes kakla vēzī, tādēļ ir laikus jānosaka CIN stadija, lai lemtu par vai un kāda ārstēšana nepieciešama. To, vai ir aizdomas par dzemdes kakla šūnu bojājumiem, nosaka dzemdes kakla vēža skrīninga izmeklējuma laikā. Ja šādas aizdomas pastāv, sieviete tiek nosūtīta veikt kolposkopiju diagnozes precizēšanai.

Profilakse

Vakcinācija pret cilvēkpapilomas vīrusu (CPV) ir visefektīvākais veids, kā novērst dzemdes kakla vēzi. Ieteicamais vakcinācijas vecums ir 9–14 gadi.40 Primāri vakcinē meitenes, taču arī zēnu vakcinācija ir būtisks solis CPV vīrusa izplatības ierobežošanā. Latvijā valsts apmaksāta 12 gadus vecu meiteņu vakcinācija pret CPV tiek piedāvāta kopš 2010. gada, kopš 2022. gada valsts apmaksāta vakcinācija pret CPV infekciju tiek nodrošināta arī 12–14 gadus veciem zēniem, 2023. gadā vakcinējamo zēnu vecuma slieksnis paaugstināts līdz 17 gadu vecumam.