Paliatīvā aprūpe un hospiss

Medicīniskā redaktore: Dr. Ilga Albina,
onkoloģe ķīmijterapeite, paliatīvās aprūpes ārste

Situācijā, kad vēzis vairs nav radikāli ārstējams, pacientam un viņa tuviniekiem būtisku atbalstu var sniegt paliatīvā aprūpe. Kaut palēnām, beidzot arī Latvijā paliatīvās aprūpes pakalpojumi iedzīvotājiem kļūst pieejamāki. Tās uzdevums ir uzlabot slimnieka un viņa ģimenes dzīves kvalitāti, agrīni nosakot, novērtējot, novēršot vai atvieglojot sāpes un citas fiziskas, psihosociālas un garīga rakstura ciešanas.

Aprūpes veidi

Paliatīvā aprūpe attiecas uz vairākiem aspektiem – fizisko, medicīnisko, psihoemocionālo un garīgo, un uzskatāma par pilnvērtīgu, ja spēj apvienot tos visus. Paliatīvā aprūpe ir komandas darbs, kuru ideālā gadījumā bez ārstējošā ārsta veic arī citi speciālisti – medicīnas māsa, ergoterapeits, fizioterapeits, uztura speciālists, klīniskais psihologs, sociālais darbinieks, kapelāns u.c.

Nodrošinājums

Vēža pacientiem paliatīvā aprūpe var tikt nodrošināta gan stacionārā, gan ambulatori, gan mājas apstākļos.

Aiziešana

Neatkarīgi no vēža veida, kad terapija nav nesusi gaidīto rezultātu vai vairs nav iespējama, onkoloģiskajai slimībai progresējot, pienāk brīdis, kad cilvēka mūžs tuvojas beigām. Pastāv izplatītas pazīmes un simptomi, kas, lai gan nav vienādi visiem, var liecināt, ka rit cilvēka pēdējās dzīves nedēļas un dienas. Zināšanas par tām var palīdzēt mazināt trauksmi un sagatavoties aiziešanai gan pacientam, gan viņa tuviniekiem. Šajā nodaļā apkopota informācija par cilvēka aiziešanu un gatavošanos tai gan no paša pacienta, gan viņam tuvo cilvēku skatupunkta.