Pacienta ceļš

Medicīniskie redaktori:
Dr. Aigars Dzalbs, ārsts ģenētiķis, citoģenētiķis
Dr. Nora Kriķe, rezidente, onkoloģe ķīmijterapeite, P. Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca
Dr. Sandra Lediņa, radioloģe terapeite, Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca
Dr. Viktors Novikovs, ķirurgs onkologs, Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca
Dr. biol. Inta Vasiļjeva, ģenētiķe
Pacients - redaktors: Edgars Āboliņš
Edgars Āboliņš, dzīvo ar vēža pieredzi
“Uzzinot, ka man ir vēzis, es piedzīvoju šoku un apjukumu. Kāpēc es? Kāpēc tas notiek ar mani? Pēc tam es sapratu, ka man nepieciešama informācija, daudz informācijas. Kāpēc? Cilvēki, kuriem ir vēzis, manuprāt, dalās divās grupās – vieni ir fokusēti uz dzīvi, dzīvošanu, bet otri, gluži pretēji, – uz nāvi. Un tie, kuri, līdzīgi man, par katru cenu grib dzīvot, ir gatavi darīt visu maksimāli iespējamo. Tam nepieciešams ļoti daudz informācijas un zināšanu.”

Diagnostika

Lai veiksmīgi ārstētu onkoloģiskās slimības, ļoti svarīga ir savlaicīga un precīza diagnostika. Jo agrīnāk slimība atklāta, jo saudzīgāka, vienkāršāka un veiksmīgāka ir tās ārstēšana un labākas prognozes. Novēlota diagnostika var sarežģīt turpmāko ārstēšanas gaitu un samazināt tās efektivitāti.

Ārstēšanas posmi un veidi

Vēža ārstēšana nosaka slimības iznākumu, prognozes un pacienta dzīves kvalitāti. Tā var ietvert gan ķirurģisku iejaukšanos, gan staru terapiju, gan arī ārstēšanu ar medikamentiem, kad zāles iedarbojas caur asinsriti jeb sistēmiski, cirkulējot visā organismā. Medikamentus lieto ķīmijterapijā, hormonterapijā, mērķterapijā un imūnterapijā. Labā ziņa ir tā, ka vēža ārstēšanas iespējas šajā gadsimtā ļoti strauji attīstās – ja kādreiz jaunas terapijas metodes, tajā skaitā medikamenti, onkoloģijā parādījās reizi piecos desmit gados, tad šobrīd jau tas notiek reizi pāris mēnešos, paverot līdz šim nebijušas izredzes uzveikt dažādus audzējus.

Izveseļošanās

Ikvienas onkoloģiskas slimības gadījumā mērķis ir cilvēka izārstēšana. Ar to saprotot pilnīgu audzēja un tā šūnu likvidāciju, lai slimība turpmākajos mūža gados neatjaunotos. Proti, tā ir situācija, ka vēža šūnu klātbūtne organismā vairs nav konstatējama, ārstēšana vairs nav nepieciešama, un nav sagaidāms, ka vēzis atgriezīsies.

Recidīvs

Tiek minēti vairāki iemesli, kāpēc vēzis atgriežas. Pirmkārt, jau medicīniski – ārstēšana nav bijusi pilnībā efektīva un nav spējusi iznīcināt visas audzēja šūnas vai audzējs bijis nejutīgs pret zālēm (nav uz tām reaģējis), vai bijis  imūnsistēmas nomākums. Otrkārt, psihoemocionāli jeb somatiski – dažādi pārdzīvojumi, zaudējumi, personiskas krīzes utt.

Ārstēšanās pārtraukšana

Onkoloģiskas slimības gadījumā tas nozīmē stadiju, kad visas vēža kontroles un ārstēšanas metodes ir izsmeltas un tālāks to izmantojums vairs nav efektīvs un klīniski pamatots, un ir skaidrs, ka cilvēks cīņā ar vēzi diemžēl ir zaudējis.